Prawosławie w Rzeszowie sięga dawnych lat. Z zapisków Sądu Grodzkiego w Przemyślu wynika iż w 1499 roku na terenie miasta istniały trzy Cerkwie i dwa Monastery, w tym monaster św. Mikołaja. W 1580 r. Katarzyna Wapowska kasztelanka przemyska zaczęła niszczyć prawosławie na tych terenach.
Jednak z woli Bożej św. Mikołaj nie opuścił tego miasta po wielu latach nieobecności, powstaje prawosławna świątynia w Rzeszowie. W 2004 roku o. Jerzy Mokrauz (dojeżdżając z Przemyśla) z błogosławieństwa władyki Adama zaczyna organizować w mieście życie liturgiczne. Podejmuje trudy docierania do ludzi, którzy chcieli aby powstała Cerkiew w ich mieście. Obowiązki po ojcu Jerzym przejmuje o. Jarosław Kadyło, który przez kilka lat trudzi się w budowaniu życia parafialnego. Wierni do czasu powstania Cerkiewki modlili się w różnych budynkach zastępczych: mieszkaniach, biurach itp. W 2007 r. powstaje tymczasowa Cerkiew p. w. Przeniesienia Relikwii św. Mikołaja z Miry Licyjskiej do Bari. Od 10 października 2009 roku dekretem jego Ekscelencji Najprzewielebniejszego Arcybiskupa Adama Prawosławnego Ordynariusza Diecezji Przemysko- Nowosądeckiej proboszczem parafii zostaje o. Dariusz Bojczyk. W 2009r. dzięki staraniom i zaangażowaniu Arcybiskupa Adama, zostały wylane fundamenty pod budowę nowej Cerkwi. W kwietniu 2011, kiedy Cerkiew Prawosławna świętował Zwiastowanie Najświętszej Marii Panny, został poświęcony kamień węgielny.
Wszyscy głęboko wierzą, że z pomocą Bożą i wstawiennictwem św. Mikołaja, ofierze dobrych ludzi, rozpoczęte prace budowlane zostaną pomyślnie ukończone. Należy zaznaczyć, że Cerkiew przy ul. Cienistej 20, jest jedyną świątynia Prawosławną na terenie Rzeszowa.
Parafia Prawosławna pw Przeniesienia Relikwii św. Mikołaja Cudotwórcy z Miry Licyjskich do Bari
ul. Cienista 20 35 323 Rzeszow
SWIFT: POLUPLPR
IBAN: PL 60 8642 1142 2014 2405 2225 0001
Podkarpacki Bank Spółdzielczy Oddział w Łańcucie.
ul.Królowej Elżbiety 2, 37-100, Łańcut.